Reklama

Szczęśliwa Irlandia

Szczęśliwa Irlandia

03.07.2007
Czyta się kilka minut
"Dziennik irlandzki ukazał się w Niemczech po raz pierwszy w roku 1957. Heinrich Böll uczynił przedmiotem swej niewielkiej, uroczej książki Irlandię - a może nie tyle Irlandię, ile pewien jej powabny fantom.
Fotografie JOANNA GROMEK-ILLG
D

Dla niemieckiego powieściopisarza, który przecież niewiele tylko lat przed przyjazdem na zieloną wyspę był siłą wciśniętym w mundur feldgrau żołnierzem Wehrmachtu, jednym z niezliczonych atomów tego mięsa armatniego, które Hitler wysyłał na wszystkie strony świata, Irlandia stała się prawdziwym rajem - zapewne nie chciał pamiętać o grozie, jakiej zaznała niewiele wcześniej rajska wyspa, o grozie wojny domowej, terroru, skrytobójstw.

Irlandia, jak wiadomo, została oszczędzona przez II wojnę światową; niektórzy mieszkańcy wyspy mniej lub bardziej otwarcie życzyli zwycięstwa Hitlerowi - tylko dlatego, że był wrogiem Wielkiej Brytanii. Böll bardzo zabawnie opowiada o rozmowie przy piwie z pewnym Irlandczykiem, który ostrożnie próbował bronić reputacji führera. Böll pamięta o grozie nędzy, o wielkim głodzie irlandzkim i o ogromnej fali emigracji, która sprawiła,...

7685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]