Reklama

Bloomsday, czyli Joyce upupiony

Bloomsday, czyli Joyce upupiony

20.06.2004
Czyta się kilka minut
Sto lat temu rozegrała się akcja Ulissesa, najsłynniejszej powieści minionego wieku. Przy okazji tego nietypowego jubileuszu powrócą zapewne pytania: czy rzeczywiście Joyce jest Największym, Najbardziej Oryginalnym i Najtrudniejszym Pisarzem XX wieku?
Pomnik Jamesa Joyce'a w Dublinie
1

10 czerwca 1904 r. dwudziestodwuletni absolwent University College w Dublinie, James Joyce, znany szerszej publiczności jako bezkompromisowy krytyk i polemista nie oszczędzający irlandzkich świętości, poznał Norę Barnacle, córkę piekarza i zarazem pokojówkę w jednym z dublińskich hotelików. Kilka dni później, 16 czerwca, umówił się z nią na randkę. W tym roku mija sto lat od tego dość prozaicznego wydarzenia.

Rocznicę będzie obchodził cały świat, z Polską włącznie. Obchody nie służą jednak uczczeniu wydarzenia z życia Joyce’a, ale upamiętniają bohatera jego najsłynniejszej książki, “Ulissesa", akwizytora ogłoszeniowego Leopolda Blooma, który właśnie 16 czerwca 1904 spędził w Dublinie swój dzień-jak-co-dzień wypełniony zwyczajną krzątaniną. Od momentu, gdy w 1954 r. kilku irlandzkich literatów obchodziło Bloomsday po raz pierwszy, zresztą w sposób całkowicie nieformalny, bo...

10625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]