Reklama

Szachownica bez szachów

Szachownica bez szachów

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Spodziewałem się, że twierdzenie pani Nasiłowskiej w jej pamflecie na literaturkę, jakoby Olga Tokarczuk pisała stylem topornym, spotka się z ostrymi replikami, ale tak się nie stało. Zmarła kultura polemik na pewnym poziomie. Uważam zresztą, że Nasiłowska nie napisała pamfletu, tylko paszkwil. Ale sytuacja literatury i mnie napawa smutkiem.
K

Kultura nasza jest szalenie spłaszczona, a kultura wysoka znalazła się na marginesie. Drugą okropną naszą słabością jest kompletna amnezja, objawiająca się zwłaszcza brakiem wznowień. Andrzej Rosner opublikował wybory opowiadań Szczepańskiego i Filipowicza, ale to chlubny wyjątek. Jak się nad kimś zamyka wieko trumny, to przestaje istnieć także w świadomości społecznej. Dotyczy to nawet postaci tak wielkich jak Miłosz. Poproszono mnie o wypowiedź w pierwszą rocznicę jego śmierci; napisałem, że Miłosz w szerokiej skali kraju praktycznie przestał istnieć, przywalony krzykliwą wszechpolskością.

Rozumiem, że Niemcy są mimo kryzysu znacznie bogatsze od Polski, ale różnica między oboma krajami w traktowaniu pisarzy i w ogóle kultury jest jeszcze większa - na korzyść Niemiec oczywiście. Zostałem uhonorowany członkostwem berlińskiej Akademie der Künste i otrzymuję...

6042

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]