Reklama

Szachownica bez szachów

Szachownica bez szachów

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Spodziewałem się, że twierdzenie pani Nasiłowskiej w jej pamflecie na literaturkę, jakoby Olga Tokarczuk pisała stylem topornym, spotka się z ostrymi replikami, ale tak się nie stało. Zmarła kultura polemik na pewnym poziomie. Uważam zresztą, że Nasiłowska nie napisała pamfletu, tylko paszkwil. Ale sytuacja literatury i mnie napawa smutkiem.
K

Kultura nasza jest szalenie spłaszczona, a kultura wysoka znalazła się na marginesie. Drugą okropną naszą słabością jest kompletna amnezja, objawiająca się zwłaszcza brakiem wznowień. Andrzej Rosner opublikował wybory opowiadań Szczepańskiego i Filipowicza, ale to chlubny wyjątek. Jak się nad kimś zamyka wieko trumny, to przestaje istnieć także w świadomości społecznej. Dotyczy to nawet postaci tak wielkich jak Miłosz. Poproszono mnie o wypowiedź w pierwszą rocznicę jego śmierci; napisałem, że Miłosz w szerokiej skali kraju praktycznie przestał istnieć, przywalony krzykliwą wszechpolskością.

Rozumiem, że Niemcy są mimo kryzysu znacznie bogatsze od Polski, ale różnica między oboma krajami w traktowaniu pisarzy i w ogóle kultury jest jeszcze większa - na korzyść Niemiec oczywiście. Zostałem uhonorowany członkostwem berlińskiej Akademie der Künste i otrzymuję...

6042

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]