Reklama

Ładowanie...

Syta winnica Północy

30.09.2008
Czyta się kilka minut
Kilka lat temu, gdy w Rzymie coraz częściej i głośniej mówiło się o chorobach i cierpieniu Jana Pawła II, rozmawiałem z kolegą z Kolegium Północnoamerykańskiego o przyszłym konklawe. Wracając z Gregorianum, gdzieś na wysokości kościoła San Ignazio, Matt spytał, co bym powiedział, gdyby następnym papieżem został Afrykańczyk. Nie uważałem wtedy, że Kościół był już gotowy na taki skok kulturowy i papieża o czarnym kolorze skóry. "A czy ty myślisz, że Kościół był kiedykolwiek gotowy na papieża Polaka?" - retorycznie zapytał kolega.
J

Jesienna liturgia przynosi teksty opowiadające o sporach Jezusa z przywódcami religijnymi Izraela. Do takich tekstów należy bez wątpienia przypowieść o przewrotnych rolnikach. Wezwani do oddania owoców swojej pracy buntują się przeciwko Właścicielowi. Cynicznie zawłaszczają winnicę.

Teologowie i egzegeci szybko poradzili sobie z alegorycznym wyjaśnieniem przypowieści. Winnica to stary Izrael, będący wyłączną własnością Pana. Dzierżawcy to religijni przywódcy, dbający nie o ludzi, ale o partykularne interesy. Lubują się w prześladowaniach i kamienowaniu proroków budzących sumienia. Emisariusze Właściciela to właśnie owi prorocy: Jeremiasz, Izajasz, Ozeasz, Jan Chrzciciel. Syn Właściciela i Dziedzic to Jezus, bestialsko zamordowany przez ukrzyżowanie po zmowie zabijającej miłość. Wytracenie nędzników, zabranie królestwa i oddanie go "narodowi, który wyda jego...

2768

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]