Reklama

Synowie wyprzedzają księżniczki

Synowie wyprzedzają księżniczki

w cyklu STRONA ŚWIATA
15.05.2020
Czyta się kilka minut
W Azji Środkowej, uchodzącej od lat za jaskinię satrapii, odradzają się dawne porządki i polityczne dynastie. W górzystym Tadżykistanie i pustynnym Turkmenistanie ojcowie-prezydenci przygotowują swoje trony dla męskich potomków.
Przed pominikiem Saparmurada Nijazowa, Aszchabad, lipiec 2012 r. / FOT. Amos Chapple / Rex Features/EAST NEWS
P

Pierwsza i jak dotąd jedyna polityczna dynastia na gruzach byłego Związku Radzieckiego, komunistycznego wcielenia rosyjskiego imperium, powstała na początku stulecia w Azerbejdżanie, położonym na zachodnim brzegu Morza Kaspijskiego, oddzielającego południowy Kaukaz od Azji Środkowej. Azerbejdżański patriarcha Hejdar Alijew, który rządził w Baku jako komunistyczny sekretarz w latach 1969-82, złożył urząd, gdy jako pierwszy muzułmanin objął posadę wicepremiera Związku Radzieckiego. Rok później, rozpoczynając pieriestrojkę, Michaił Gorbaczow wyrzucił go z pracy i okrzyknął uosobieniem kumoterstwa i korupcji. Potem, w latach 1993-2003 jako prezydent niepodległego Azerbejdżanu, Hejdar Alijew namaścił na swojego następcę jedynego syna Ilhama i przed śmiercią zdążył doprowadzić do jego intronizacji.

Ilham, dawny utracjusz, który za młodych lat w tureckich kasynach stracił...

18850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]