Reklama

Swobodny lot

Swobodny lot

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Ten film dopełnia portret Stanisława Latałły. Niepozorna wprawka, a zarazem spełniona próba autorskiego kina, pokazuje, jak nieszablonowym był artystą.
P

Pomysł zrodził się - jak wspomina Andrzej Titkow w wydanym przez korporację ha!art “Portrecie niedokończonym" - jeszcze w łódzkiej Filmówce, gdzie na zajęciach ze scenopisarstwa Aleksander Jackiewicz za przykład literatury nieadaptowalnej podawał “Anda" Stanisława Czycza. Opowiadanie, a właściwie kilkudziesięciostronicowy polifoniczny monolog będący subiektywną relacją z wyjazdu autora i Andrzeja Bursy na zjazd młodych poetów; tekst napisany wbrew literackim konwencjom i czytelniczej wygodzie. “To się da zrobić" - mieli powiedzieć Titkow i Latałło. W 1974 r. ten drugi zrobił film dla niemieckiej telewizji ZDF. Teraz można go nareszcie zobaczyć bez niemieckiego dubbingu.

“Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem" to improwizowana “wariacja na temat" - stąd w tytule parafraza z wiersza Bursy “Dobry psychiatra". Reżyser żongluje scenami, cytatami, inaczej...

3705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]