Reklama

Ładowanie...

W poszukiwaniu sensu

15.05.2006
Czyta się kilka minut
"Zmęczeni chrześcijanie, odwagi! - taki tytuł zamieścił na pierwszej stronie jeden z największych niemieckich dzienników w wydaniu wielkanocnym. "Coraz mniej Niemców występuje z Kościołów, coraz więcej chrzci dzieci - brzmiał podtytuł. W istocie, zwrot Niemców w stronę religii najlepiej widać w czasie świąt.
Berlin, wejście do katedry katolickiej. Z prawej informacja dla osób pragnących na nowo wstąpić do Kościoła /fot. KNA-Bild
T

Tak było w tę Wielkanoc, tak było też w ostatnią Wigilię, gdy w berlińskim Kościele Mariackim panował tłok; policzono potem, że przyszło 4 tys. wiernych, o 900 więcej niż rok wcześniej. W stolicy Niemiec taka informacja graniczy z sensacją. I od razu powstaje pytanie: skąd taki trend? Fakt, berliński Marienkirche, pamiętający czasy średniowiecza, figuruje w każdym przewodniku. Ale to nie urok architektury przyciąga tu coraz więcej ludzi.

Być może przyczyną są dwaj pastorzy, którzy rozkręcili pracę duszpasterską dalece wykraczającą poza zwykłe jej kanony. Gregor Hohberg i Johannes Krug organizują, przykładowo, nabożeństwa dla pracodawców i dla poszukujących pracy studentów, po modlitwie oferując jednym i drugim możliwość spotkania przy kawie. Dzięki Hohbergowi i Krugowi, trzydziestoparolatkom, parafia położona w cieniu wschodnioberlińskiej wieży telewizyjnej...

12207

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]