Reklama

Świadoma rybka?

Świadoma rybka?

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Wargatek sanitarnik to pierwsza ryba, u której stwierdzono zdolność rozpoznawania się w lustrze.
HELMUT CORNELI / ALAMY STOCK PHOTO / BEW
T

Tak przynajmniej twierdzi zespół Masanoriego Kohdy z Uniwersytetu w Osace w artykule udostępnionym w serwisie „BioRxiv” (czyli jeszcze przed jego publikacją w recenzowanym czasopiśmie). Wcześniej tę samą zdolność zidentyfikowano, oprócz ludzi, tylko u kilku gatunków ssaków i ptaków.

Najpierw wargatki zaznajomiono z działaniem lustra – większość osobników początkowo reagowała na swoje odbicie agresywnie. Następnie nałożono im nad oczami niewielką ilość kolorowego lub bezbarwnego żelu i obserwowano, czy zachowanie rybek zmieni się, gdy spojrzą w lustro. Autorzy piszą, że faktycznie tak się stało – osobniki z kolorową plamką zaczęły wykonywać ruchy charakterystyczne dla pozbywania się pasożytów z własnego ciała.

Obiekt badań wytypowany został nieprzypadkowo – ten gatunek żywi się pasożytami żerującymi na skórze większych ryb, co wymaga umiejętności społecznych oraz – co ważne ze względu na procedurę „testu lustra” – wyostrzonego wzroku. Wygląda na to, że albo wargatek to bardziej wyjątkowa ryba, niż sądziliśmy, albo rozpoznawanie się w lustrze to nie aż tak wyjątkowa umiejętność, jak twierdzi wielu kognitywistów. Nie ujmując niczego wargatkom – może już czas przestać tak się ekscytować testem lustra? ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]