Reklama

Ładowanie...

Logika refleksów i tajemnice lustra

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Niektórzy ludzie nie rozpoznają się w lustrze. A ci, którzy potrafią, mogą po długotrwałym wpatrywaniu się we własne odbicie doświadczyć nietypowych przeżyć.
Instalacja Dani Karavana „Odbicia” w galerii Muzeum Śląskiego. Katowice, 27 września 2016 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
Z

Zdradzi nam, kto jest najpiękniejszy na świecie, uratowało Hermionę Granger przed atakiem terroryzującego Hogwart bazyliszka, a czasem można przez nie przejść do innego świata. Lustra fascynowały ludzkość zapewne od chwili, w której człowiek po raz pierwszy rozpoznał własne odbicie w tafli wody. Nadają przestrzeniom głębi, hipnotyzują, pozwalają bawić się światem dookoła i zaglądać w miejsca, do których nie mamy dostępu. I – przede wszystkim – pozwalają zobaczyć samych siebie i dowiedzieć się, jak postrzegają nas inni. Dzięki temu wszystkiemu znalazły także swoje miejsce w nauce.

W latach 70. XX w. zaczęto traktować lustro jako narzędzie badania samoświadomości. Procedura znana jako „test lustra” pozwala sprawdzić, czy dany osobnik (np. dziecko albo małpa) jest w stanie pojąć, że obraz, który widzi na powierzchni lustra, jest odbiciem rzeczywistego świata, a w szczególności:...

10768

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/nauka-19

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]