Reklama

Ładowanie...

Rybka ze zdjęcia. Wargatek sanitarnik rozpoznaje się na fotografii

Rybka ze zdjęcia. Wargatek sanitarnik rozpoznaje się na fotografii

13.02.2023
Czyta się kilka minut
/ DOMENA PUBLICZNA / WIKIMEDIA
W

Wargatek sanitarnik to rybka-czyścicielka – żywi się pasożytami występującymi na skórze i łuskach innych ryb. Taka działalność usługowa wymaga sprawnego wzroku i samokontroli (łatwiej i smaczniej byłoby podgryzać klientów), dlatego Masanori Kohda z zespołem chcieli sprawdzić, czego jeszcze te rybki mogłyby się nauczyć. Kilka lat temu postawili je przed lustrem i dowiedli, że potrafią się w nim rozpoznać.

Teraz ci sami badacze pokazali rybkom fotografie ich samych lub innych osobników – na wszystkie reagowały agresywnie. Później dano im lustra. Gdy wargatki nauczyły się już rozpoznawać własne odbicie, jeszcze raz pokazano im różne fotografie: własne, innych rybek, ciała innej ryby z pyszczkiem tej badanej oraz ciała badanej rybki z pyszczkiem innej. Wargatki nie atakowały zdjęć w pierwszym i trzecim przypadku, co sugeruje, że potrafią rozpoznawać się także na fotografii. I to po twarzy – a więc podobnie jak my.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]