Swawolne media i okrutna wojna

Najpierw angielski tabloid Daily Mirror zszokował świat publikując na początku maja zdjęcie, pokazujące żołnierzy brytyjskich znęcających się nad Irakijczykami. Tydzień temu amerykańska agencja Associated Press doniosła, że nie tylko Amerykanie torturowali więźniów, ale także żołnierze z polskiego kontyngentu. Zarówno zdjęcia brytyjskiego tabloidu, jak informacja AP okazały się fałszywe. Daily Mirror przeprosił czytelników, a naczelny stracił posadę. Matt Kelley, jeden z dwojga autorów depeszy AP, tłumaczy dziś, że notatki wojskowej policji kryminalnej CID nie zawierają żadnych konkretnych zarzutów wobec Polaków.

06.06.2004

Czyta się kilka minut

Za sprawą dziennikarzy i fotoreporterów światowa opinia publiczna dowiaduje się o mordach i torturach, których rozmaite rządy i armie dokonują w Iraku, Czeczeni czy na Bałkanach. Z drugiej strony, przejawem cynizmu jest publikowanie zdjęć (“Daily Mirror") czy informacji (AP), które albo są mocno naciągane, albo wręcz fałszywe. Ogłaszając takie materiały dziennikarze muszą mieć świadomość, że nie mają one tylko charakteru zwykłego newsa, ale pociągają za sobą ogromne konsekwencje moralne i polityczne. Jakie więc skutki dla polskiej armii niesie wiadomość AP?

Konsekwencje moralne polegają na tym, że polscy żołnierze muszą udowodnić dziś Irakijczykom i światu arabskiemu, że zostali fałszywie pomówieni. Sztuka przekonywania, że nie jest się wielbłądem, rzadko się udaje. Tym bardziej, że informacja AP została natychmiast podchwycona i podana w telewizji Al-Dżazira - jedynym źródle informacji dla milionów Irakijczyków i Arabów. W ich świadomości więc nasi żołnierze stali się współodpowiedzialni za tortury, jakich dopuścili się Amerykanie w więzieniu Abu Ghraib. A to nie prawda.

Skutki polityczne to nadwerężone zaufanie naszych żołnierzy do Amerykanów. Trudno bowiem nie pytać, dlaczego armia USA - jak wszystko na to wskazuje - przekazała dziennikarzom AP informację o rzekomym maltretowaniu przez Polaków dwóch Irakijczyków. Zwłaszcza, że attaché wojskowy Stanów Zjednoczonych w Warszawie zapewnia teraz, że “USA nie wysuwają wobec polskich żołnierzy żadnych oskarżeń o złe traktowanie więźniów". To, niestety, kolejny błąd Amerykanów w czasie irackiej wojny. Błąd, którego ofiarą padli tym razem polscy sojusznicy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2004