Reklama

Ładowanie...

Swawolne media i okrutna wojna

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Najpierw angielski tabloid Daily Mirror zszokował świat publikując na początku maja zdjęcie, pokazujące żołnierzy brytyjskich znęcających się nad Irakijczykami. Tydzień temu amerykańska agencja Associated Press doniosła, że nie tylko Amerykanie torturowali więźniów, ale także żołnierze z polskiego kontyngentu. Zarówno zdjęcia brytyjskiego tabloidu, jak informacja AP okazały się fałszywe. Daily Mirror przeprosił czytelników, a naczelny stracił posadę. Matt Kelley, jeden z dwojga autorów depeszy AP, tłumaczy dziś, że notatki wojskowej policji kryminalnej CID nie zawierają żadnych konkretnych zarzutów wobec Polaków.
Z

Za sprawą dziennikarzy i fotoreporterów światowa opinia publiczna dowiaduje się o mordach i torturach, których rozmaite rządy i armie dokonują w Iraku, Czeczeni czy na Bałkanach. Z drugiej strony, przejawem cynizmu jest publikowanie zdjęć (“Daily Mirror") czy informacji (AP), które albo są mocno naciągane, albo wręcz fałszywe. Ogłaszając takie materiały dziennikarze muszą mieć świadomość, że nie mają one tylko charakteru zwykłego newsa, ale pociągają za sobą ogromne konsekwencje moralne i polityczne. Jakie więc skutki dla polskiej armii niesie wiadomość AP?

Konsekwencje moralne polegają na tym, że polscy żołnierze muszą udowodnić dziś Irakijczykom i światu arabskiemu, że zostali fałszywie pomówieni. Sztuka przekonywania, że nie jest się wielbłądem, rzadko się udaje. Tym bardziej, że informacja AP została natychmiast podchwycona i podana w telewizji Al-Dżazira...

1742

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]