Reklama

Swawolne media i okrutna wojna

Swawolne media i okrutna wojna

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Najpierw angielski tabloid Daily Mirror zszokował świat publikując na początku maja zdjęcie, pokazujące żołnierzy brytyjskich znęcających się nad Irakijczykami. Tydzień temu amerykańska agencja Associated Press doniosła, że nie tylko Amerykanie torturowali więźniów, ale także żołnierze z polskiego kontyngentu. Zarówno zdjęcia brytyjskiego tabloidu, jak informacja AP okazały się fałszywe. Daily Mirror przeprosił czytelników, a naczelny stracił posadę. Matt Kelley, jeden z dwojga autorów depeszy AP, tłumaczy dziś, że notatki wojskowej policji kryminalnej CID nie zawierają żadnych konkretnych zarzutów wobec Polaków.
Z

Za sprawą dziennikarzy i fotoreporterów światowa opinia publiczna dowiaduje się o mordach i torturach, których rozmaite rządy i armie dokonują w Iraku, Czeczeni czy na Bałkanach. Z drugiej strony, przejawem cynizmu jest publikowanie zdjęć (“Daily Mirror") czy informacji (AP), które albo są mocno naciągane, albo wręcz fałszywe. Ogłaszając takie materiały dziennikarze muszą mieć świadomość, że nie mają one tylko charakteru zwykłego newsa, ale pociągają za sobą ogromne konsekwencje moralne i polityczne. Jakie więc skutki dla polskiej armii niesie wiadomość AP?

Konsekwencje moralne polegają na tym, że polscy żołnierze muszą udowodnić dziś Irakijczykom i światu arabskiemu, że zostali fałszywie pomówieni. Sztuka przekonywania, że nie jest się wielbłądem, rzadko się udaje. Tym bardziej, że informacja AP została natychmiast podchwycona i podana w telewizji Al-Dżazira...

1742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]