Reklama

Ładowanie...

Strategia papieża Franciszka

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Podobno pierwsze sto dni rządów jest zawsze decydujące. Przyjmując, że tak jest, pytamy o sto dni pontyfikatu papieża Franciszka.
R

Rozpoczynał z niebywałym kapitałem zaufania. Dane były zgodne. W pierwszym miesiącu zaufanie do papieża wyrażało 89 proc. ludzi młodych i 98 proc. osób między 45. i 54. rokiem życia. We Włoszech zaufanie deklarowało 97 proc. katolików i 62 proc. niekatolików. Co drugi Włoch deklarował, że dzięki papieżowi czuje się bliżej Kościoła. Podobnie twierdziło 18 proc. niekatolików. Takim kapitałem zaufania nie cieszyli się „na wejście” ani Jan Paweł II, ani Benedykt XVI.
Co przez ten czas zrobił obecny papież? Pytani o to wytrawni prałaci kurii rzymskiej mówią, że Franciszek musi się zorientować w sytuacji, że potrzebuje czasu, by uchwycić różnicę między posługą arcybiskupa Buenos Aires i biskupa Rzymu. Jakby chcieli usprawiedliwić papieża... Jako na dorobek stu dni zwykle wskazuje się powołanie grupy kardynałów, którzy mają wspierać papieża w kierowaniu Kościołem....

4437

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]