Reklama

Ładowanie...

Strategia

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Na pytanie, co sprawa krzyża powiedziała o polskim Kościele, odpowiedzi szukali 23 września uczestnicy debaty w Fundacji Batorego w Warszawie. Zaproszenie Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji, przyjęli Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny "Więzi", oraz etyk Magdalena Środa.
S

Smolar zagaił dyskusję pytaniem, jak Kościół, wspólnota kierująca się prawami wyższymi niż zasady wypracowane przez system demokratyczny, może funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie. Jego zdaniem wśród biskupów dało się zauważyć duże zróżnicowanie poglądów przy jednoczesnym silnym upolitycznieniu wypowiedzi. Ostatnie miesiące pokazały, że nie wypracowaliśmy jako społeczeństwo innego języka przeżywania żałoby w przestrzeni publicznej poza językiem religijnym, bo trudno za poważną alternatywę uznać obecny także w dyskursie publicznym "język drwiny i zgrywy".

Lisicki z zachowania Kościoła wyciągnął trzy wnioski: po pierwsze, polscy hierarchowie są podzieleni i w obliczu kryzysu nie potrafią przedstawić wspólnego stanowiska; po drugie, Kościół w Polsce nadal nie ma przywódcy, który mógłby prowadzić go pewną ręką; i po trzecie, nieumiejętność trafnej oceny...

2887

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]