Reklama

Ładowanie...

Strasz i rządź

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Oto mechanizm, którego ofiarami stało się kilka milionów Polaków. Znany od dawna, przećwiczony na nowo, znów udowodnił politykom swoją użyteczność.
JOANNA RUSINEK
P

Przed nimi nie podjął się tego nikt. Znaleźć wszystkie wypowiedzi najważniejszych polityków o uchodźcach; wybrać te, w których straszą, i uporządkować tematami; nanieść na oś czasu z istotnymi wydarzeniami – oraz na sondaże na temat stosunku Polaków do uchodźców.

Sprawdzili w ten sposób: Szydło, Dudę, Błaszczaka, Waszczykowskiego, Gowina, Ziobrę, Kaczyńskiego, Kopacz, Schetynę, Tuska, Petru, Kukiza i Trzaskowskiego. Dzień po dniu, od 1 maja 2015 r. – początku tzw. kryzysu uchodźczego.

Wszystko zamknęło się w 28 tys. komórek programu Excel – i jednej regule, której istnienia są pewni. – To matematyczna, precyzyjna historia – słyszę, gdy spotykamy się w Warszawie, w mieszkaniu jednego z nich.

Rusza projektor.

Zmiana

Stosunek Polaków do uchodźców to najlepiej przebadane zjawisko społeczne ostatnich lat. CBOS opublikował już 19 wyników sondaży, w...

17630

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]