Reklama

Stół z kantami

Stół z kantami

11.01.2011
Czyta się kilka minut
Za najważniejszą przemianę po dwudziestu latach wolności Polacy uważają możliwość grillowania. Grill oznacza prawdziwą swobodę, to daje społeczeństwu przyjemność, to się naprawdę liczy.
Grill / fot. Sardinelly / sxc.hu
W

We współczesnej polskiej gastronomii rzuca się w oczy efekt bajkowy. Zbudowany jest na rozbuchanym kłamstwie, na porzuceniu wszelkiego pozoru prawdziwości. Kraj uwolniony spod przymusu - okazało się - najbardziej lubi jeść baśniowo, jak w filmie dla nierozumnych dzieci. Efektem są rozrzucone po całym kraju karczmy i zajazdy, zawsze pełne, z wiecznie zadowoloną publicznością.

Najpierw karczma: sięgam po słownik, żeby przyszpilić kłamstewko, które jak larwa siedzi pod skórą tej nazwy: "Budynek wznoszony przy uczęszczanych traktach, służący dawniej jako miejsce spotkań ludności, spełniający rolę gospody, domu zajezdnego; oberża". Dawniej trakt, gospoda, dom zajezdny, oberża - ile słów, tyle wskazań na obumarłą przeszłość. A jednak karczma na nowo jest popularnym słowem, jest popularnym handlowym trikiem; oznacza miejsce, gdzie się podaje jedzenie stylizowane na...

17236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]