Reklama

Stół, tron, ołtarz

Stół, tron, ołtarz

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Niewinnie wygląda Kusiciel z Ewangelii wg św. Łukasza. Nie towarzyszy mu żaden wstrętny zapach smoły i siarki. Nie występują też inne wizualne objawy obecności Złego.
N

Nikt piany z ust nie toczy, nie pada na ziemię i nie wije się w konwulsjach ani nie wydobywa z siebie dzikiego skowytu. Największe i najprawdziwsze kuszenie przebiega w wielkiej dyskrecji, na pustyni, w cztery oczy i nie dotyczy niczego złego. Kusiciel w gruncie rzeczy jedynie podpowiada człowiekowi, jak osiągnąć to, czego każdy człowiek pragnie. Każdy chce mieć dostatni dom, chce być poważany przez innych, chce coś dla innych znaczyć, chce też pomocy z Wysoka, no bo wiadomo, jak to z nami jest, łatwo przychodzi chcieć, wykonać – znacznie trudniej.
W Łukaszowym opowiadaniu o kuszeniu Jezusa na pustyni nie ma niczego nadzwyczajnego. Najzwyklejsza proza dnia, nic z niecodzienności scen kuszenia oglądanych w kinach, opisywanych w książkach, czy nawet opowiadanych przez egzorcystów. O co więc chodzi Kusicielowi? O jedno, o udowodnienie człowiekowi, że inni ludzie do życia wcale nie...

3352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]