Reklama

70 lat Tygodnika: list od kard. Stanisława Dziwisza

70 lat Tygodnika: list od kard. Stanisława Dziwisza

27.04.2015
Czyta się kilka minut
Fot. M. Lasyk / REPORTER
7

70 lat istnienia „Tygodnika Powszechnego” skłania do oddania szacunku dla tych Wszystkich, którzy tworzyli i tworzą czasopismo, mające tak ważną rolę w głoszeniu prawdy szczególnie wtedy, kiedy była i jest nadal fałszowana, deformowana lub całkowicie przemilczana. „Tygodnik Powszechny” był przez wiele lat przestrzenią wolności, dzięki której mimo cenzury godność ludzka i poszanowanie praw człowieka były głoszone i afirmowane. Dla wielu ludzi Kościoła było to miejsce polemik z nauką godzącą w podstawowe zasady ogólnoludzkie wynikające z katolickiej nauki społecznej.

Nie można zapomnieć tak wielu zmagań osób tworzących pismo, którzy poświęcali swoje zdrowie, karierę zawodową po to, aby być wiernymi Bogu, człowiekowi i Kościołowi. Nie można zapomnieć tych wszystkich wydarzeń, w których istnienie pisma było zagrożone, a autorzy byli szykanowani jedynie dlatego, że służyli prawdzie. Nie można zapomnieć także tych wszystkich znakomitych artykułów, w których autorzy demaskowali działania ówczesnych władz szkodzących społeczeństwu i Kościołowi. Nie można wreszcie pominąć ogromnego zaufania, jakim był obdarzony „Tygodnik”, dzięki determinacji autorów, a w szczególności redaktorów naczelnych.

„Tygodnik Powszechny”, jak sam się określa, posiada charakter katolickiego pisma społeczno-kulturalnego. Obecnie ma ogromne zadania, bowiem nadal w przestrzeni medialnej i społecznej istnieje wiele przekłamań. A przecież charakter pisma zobowiązuje do wiernego przekazu prawd, o które przez 70 lat walczyli współtworzący „Tygodnik”. Współczesny odbiorca potrzebuje jasnego przekazu, bowiem żyjemy w czasach chaosu medialnego, a w nim smogu informacyjnego. W dobie ośmieszania Kościoła i medialnych nagonek głos „Tygodnika” powinien brzmieć zdecydowanie i jednoznacznie. Istnieje przecież ogromne zapotrzebowanie na prawdę o człowieku, świecie i Kościele ukazywaną w duchu miłości. Pismo katolickie ma szczególne zadanie czuwania nad społecznym odbiorem ewangelicznych zasad życia. Z racji swej misji powinno wpisywać się w nurt działań Kościoła.

Jan Paweł II przed laty apelował do odpowiedzialnych za media: „Oby mass-media były w coraz mniejszym stopniu narzędziami manipulacji człowiekiem! Niech stają się natomiast coraz bardziej sprzymierzeńcami pokoju: środkami umocnienia, wzrastania, dojrzewania prawdziwej wolności człowieka” (Orędzie na XV Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, 1981). Życzę całej Redakcji „Tygodnika Powszechnego”, ale także i Czytelnikom, aby kolejne lata stały się okazją do realizacji tych papieskich wskazań. Oby misja, która od początku istnienia Pisma świadczy o jego wyjątkowości, nie została zaprzepaszczona, a „Tygodnik” nie stał się – jak wiele innych tytułów – zakładnikiem różnego rodzaju uwarunkowań. Niech Bóg błogosławi całej Redakcji w pełnieniu jakże pięknej i odpowiedzialnej służby w promocji wartości chrześcijańskich w naszej ojczyźnie.

Stanisław Kardynał Dziwisz, Metropolita Krakowski, Kraków, 16 kwietnia 2015 r.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

' Oby misja, która od początku istnienia Pisma świadczy o jego wyjątkowości, nie została zaprzepaszczona, a „Tygodnik” nie stał się – jak wiele innych tytułów – zakładnikiem różnego rodzaju uwarunkowań. ' O ile pierwszą część wypowiedzi rozumiem to druga jest dla mnie tajemnicą, wielką
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]