Reklama

Stan posiadania

Stan posiadania

25.09.2017
Czyta się kilka minut
Czy 235 mln zł odszkodowania za stołeczne latyfundium, włączone po reformie rolnej do lotniska na Okęciu, to spóźniony triumf sprawiedliwości czy raczej historyczna reketierka?
W

W reprywatyzacyjnym sporze rodziny Branickich ze skarbem państwa, trwającym już trzecią dekadę, nie będzie łatwo o salomonowy wyrok. Chodzi tu o ponowne wyznaczenie granic „świętego prawa własności” . Bo czy własność rozdętą kiedyś do rozmiarów 6 tys. hektarów można w XXI wieku traktować tak samo, jak np. prawo własności domu? I jak zagwarantować nietykalność tej drugiej, jednocześnie odmawiając tej pierwszej?

W świecie, w którym osiemdziesięciu (sic!) miliarderów dysponuje majątkiem większym od 3,5 mld najbiedniejszych, takie pytania przestają być tylko kazuistyczną wprawką. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]