Reklama

Stambuł: (trzecia?) wojna światowa

Stambuł: (trzecia?) wojna światowa

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Nowy Jork, Bali, Rijad, Bagdad, Stambuł... Terroryzm jest największym zagrożeniem świata, tyle że nie zachodniego, lecz islamskiego. Po dwóch latach od zamachów z 11 września widać, że celem “terrorystycznej międzynarodówki" - na pozór motywowanej religijnie - jest nie tylko Zachód, ale i świat muzułmański. A dokładniej: struktury społeczne i rządy, nie mówiąc o próbach wprowadzenia tam takich wartości jak demokracja, pluralizm, wolność słowa czy prawa człowieka.
N

Nie przypadkiem celem ostatnich zamachów jest Stambuł. Turcja to cel idealny: państwo świeckie i (prawie) demokratyczne z muzułmańskim społeczeństwem, kraj z pogranicza świata zachodniego i islamskiego, członek NATO i sojusznik USA i Izraela, dążący do Unii Europejskiej. Nawet jeśli zamachy uderzały w synagogi i konsulat brytyjski, większość ofiar to muzułmanie. Celem była Turcja: stworzenie klimatu zagrożenia, destabilizacja, wsparcie lokalnych ekstremistów.

Pewien arabski politolog porównał Al-Kaidę do... internetu. Praźródłem globalnej sieci komputerowej było m.in. dążenie armii amerykańskiej do stworzenia zdecentralizowanej sieci, zdolnej funkcjonować w warunkach wojny światowej, gdy wróg zniszczy część central. Na podobnej zasadzie działa międzynarodowy terroryzm: gdy udało się zniszczyć jego zaplecze (talibowie i Husajn), część kanałów finansowych (m.in...

1371

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]