Reklama

Środek

Środek

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Jeszcze nie tak dawno znalezienie ładnego prezentu gwiazdkowego i zapakowanie go w estetyczny papier graniczyło z cudem, a dla ofiarodawcy i obdarowanego było długo pamiętaną radością. Dziś cwałowanie między piętrzącymi się stosami przedmiotów, wśród promocji i ofert specjalnych, jest męczące nawet dla tych, którzy kochają supermarkety.
D

Dawniej śledź, barszczyk, “wystany" na mrozie karp i ciasto z makiem było całkiem przyzwoitą kolacją wigilijną. Dziś o bezmyślnym kupowaniu jedzenia, które psuje się w lodówkach i ląduje na śmietnikach, mówi z niesmakiem nawet telewizja, daleka przecież od ascezy.

Nie chcę głosić wyższości niedoboru nad nadmiarem, bo to rzecz względna i do tego niepopularna. Zachwalam jednak złoty środek, najlepszy ze wszystkich środków.

Gdybym ci ja była

Jednym z naszych głównych problemów jest to, że chyba się nie lubimy. Solidarni, zbratani i wzniośli bywamy tylko w wyjątkowych momentach, a na co dzień jesteśmy kłótliwi, podejrzliwi, zazdrośni, czerpiący satysfakcję z faktu, że komuś powinęła się noga i nieskorzy do przebaczania. Społeczeństwo, które się nie lubi, nie jest zdrowe i wymaga pewnej kuracji.

...

2094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]