Reklama

Wilie na Stawisku

Wilie na Stawisku

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Ojciec przepadał za makiem z rodzynkami, dziś czasami przyrządzam taki mak. Robić tak: mak trzykrotnie przekręcić przez maszynkę, dodać rodzynki lub bakalie oraz miód.
Ostatnia wspólna Wigilia na Stawisku, 1978 r.
M

MARIA IWASZKIEWICZ: - A więc, panie Janie, o czym będziemy rozmawiać?

JAN STRZAŁKA: - O tradycji, choć wiem, że traktuje ją Pani dosyć podejrzliwie.

- Bo dziś wielu ludzi nie ma zielonego pojęcia, czym jest tradycja. Dostaję szału, gdy w okresie przedświątecznym widzę ogłoszenia o sprzedaży ,,tradycyjnego karpia wigilijnego". Karpia uważano zawsze za gorszą rybę, ponieważ śmierdzi błotem. Na Stawisku, w naszym domu rodzinnym, na Wilię podawano sandacza. Sandacz - to rozumiem, ryba szlachetna, zaś smażonego karpia podawano ewentualnie jako drugą rybę. Za socjalizmu sandacza nie można było uświadczyć w żadnym sklepie, przed Bożym Narodzeniem ,,rzucano" karpia i tak się narodziła owa ,,tradycja". Podobnie rzecz się ma z choinką, to wprawdzie tradycja dawniejsza niż karp, ale również względnie młoda, bo dziewiętnastowieczna;...

25317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]