Reklama

Ładowanie...

Średniowiecze w soborowych lustrach

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Jurydyczne tony i polityczne uwikłanie soborów średniowiecza brało się z ciągle zbyt słabo rozgraniczonych kompetencji duchownej i świeckiej zwierzchności jednorodnie postrzeganego chrześcijaństwa. Gdyby dziś połączyć obrady synodu i Sejmu, ich wspólne uchwały tez byłyby mieszaniną porządków.
S

Samoświadomość Kościoła i postrzeganie przezeń problemów nękających świat drugiej połowy XX w. znalazły swoje odbicie w tekstach Vaticanum II. Takiego stopnia wrażliwości wobec rzeczywistości pozakościelnej nie okazał żaden z poprzednich soborów, które skupiały się prawie wyłącznie na eklezjalnych sprawach natury doktrynalnej, organizacyjnej i dyscyplinarnej. W proporcjach i sposobie traktowania tych spraw, w ich opisach, ocenie i doborze środków naprawczych ujawnia się zarówno istniejący stan rzeczy, jak i jego mentalne odbicie.

Nagrodzony w ubiegłym roku Feniksem pierwszy tom „Dokumentów soborów powszechnych” ma już kontynuację. Tom II rozpoczynają uchwały IV soboru w Konstantynopolu, odbytego - mimo wzajemnych pretensji - ostatni raz wspólnie przez Greków i łacinników w 869 r. Po rozłamie w 1054 r. za następne sobory uznano na Zachodzie niektóre generalne synody odbywane...

10594

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]