Reklama

Sprawa McCarricka: papież zdecydował

Sprawa McCarricka: papież zdecydował

31.07.2018
Czyta się kilka minut
ANDRZEJ IWAŃCZUK / REPORTER
P

Papież Franciszek przyjął w minioną sobotę rezygnację z kolegium kardynalskiego, którą przedłożył mu 88-letni Theodore McCarrick. Emerytowany arcybiskup Waszyngtonu jest oskarżany o molestowanie seksualne (zarzuty dotyczą lat 1970-90, zanim jeszcze objął funkcję arcybiskupa). Watykańskie służby podały, że list McCarricka, w którym oddawał się do dyspozycji papieża, Franciszek dostał w piątek; decyzja zapadła natychmiast. Ponadto papież suspendował McCarricka, zakazując mu publicznego sprawowania posługi kapłańskiej i zarządził, by udał się do odosobnionego miejsca (dokąd, nie podano), aby tam „prowadzić życie w modlitwie i pokucie”, dopóki zarzutów nie wyjaśni sąd kościelny (taki proces jest dziś jedyną możliwością pociągnięcia McCarricka do odpowiedzialności; na gruncie prawa świeckiego w USA zarzuty uległy przedawnieniu).

Bezpośrednią przyczyną listu McCarricka do papieża mogły być ostatnie publikacje. Na łamach jezuickiego magazynu „America” ks. Desmond Rossi opisał, jak – będąc jeszcze klerykiem – był molestowany (wcześniej podobne zeznania złożyli inni księża). Z kolei „Washington Post” twierdzi, że McCarrick molestował też co najmniej dwóch nieletnich chłopców.

To drugi podobny przypadek za tego pontyfikatu. W 2015 r. prawa wyborcze jako kardynał stracił były arcybiskup Edynburga, Keith O’Brien (choć, inaczej niż McCarrick, nie stracił tytułu kardynała i nie został usunięty z kolegium). W 2013 r. przyznał się do molestowania kleryków i złożył urząd arcybiskupa. Potem, w porozumieniu z papieżem, wyjechał na wiele miesięcy za granicę dla „duchowej odnowy, modlitwy i pokuty”. Jej efektem była jego złożona w 2015 r. rezygnacja. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

a tam z boku Macierewicz???

Widocznie mieli jakieś wspólne interesy z tym arcynajwielebniejszym lubiącym młodych chłopców. Może o jakimś szczególnym wybuchu dyskutowali? A może na inne tematy?

jak byk - albo jak jeleń na rykowisku wtedy jeszcze

wazne ze Papiez reaguje szybko i prawidlowo na te naduzycia. Macierewicz zapewne i tak tez by to wszystko wraz z jego Radiem Rydzyka szybko pod dywan posprzatal., no zeby przeciez nie bylo zgorszenia.

za molestowanie powinien zająć świecki system prawny, nie pobłażliwy facet w białej sukience. Tym właśnie jest religia, gdzie patologie społeczne zamiata się pod dywan, matacząc… Odosobnienie dla starca?, toż to spokojne wakacje dla kryminalisty. Dla mnie takie nowiny to skandal, gdzie kilka (pokrzywdzonych) już dorosłych mężczyzn żyje mając świadomość własnej bezsiły (i w przeszłości, jak i obecnie). Papież pogroził palcem… jakie to żałosne.

Przez kilkadziesiat lat chowane pod dywan. Co z tymi, co wiedzieli a ukrywali. Skoro kk tak bezwstydnie potrafi klamac , czego mozemy oczekiwac od rzadu, ktory podpiera sie ideologia kosciola.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]