Reklama

Sprawa Heleny Wolińskiej

Sprawa Heleny Wolińskiej

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Mają po osiemdziesiąt kilka, czasem dziewięćdziesiąt lat. Często są chorzy. To jedna strona problemu. Druga - to twarze, czasem kilku, aczasem tysięcy tych, którzy za ich sprawą utracili życie. Mord, mord sądowy, zbrodnia przeciw ludzkości, zbrodnia komunistyczna: zarzuty czyta się jak wypisy zhistorii XX w., zróżnych części świata.
M

Maurice Papon, urzędnik Vichy, skazany jako 88-latek na 10 lat więzienia za zbrodnie przeciw ludzkości (po 4 latach zwolniony z powodu choroby, zmarł). Erich Mielke, minister bezpieczeństwa NRD, skazany w wieku 86 lat na sześcioletnie więzienie, ale nie za swe czyny w NRD, lecz za zabójstwo dwóch policjantów Republiki Weimarskiej w 1931 r. (wyszedł przedterminowo z powodu choroby, zmarł). Erich Priebke, współwinny mordu z 1944 r. na włoskich cywilach, skazany w wieku 85 lat na dożywocie; z powodu wieku więzienie zamieniono na areszt domowy, karę nadal odbywa w Rzymie. Równie wiekowi są liderzy Czerwonych Khmerów, którzy dopiero dziś stają przed trybunałem. I jeszcze Augusto Pinochet (1915-2006): zatrzymany w 1998 r. w Wielkiej Brytanii na podstawie hiszpańskiego wniosku o ekstradycję, siedział 16 miesięcy w areszcie domowym, aż Brytyjczycy zezwolili mu na powrót do Chile, z ...

2509

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]