Reklama

Krótka historia bluźnierstwa

Krótka historia bluźnierstwa

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Żądanie kar dla tych, którzy kpią z Mahometa to nie tylko spontaniczny głos muzułmańskich demonstrantów. Z podobnym postulatem występują rządy krajów islamskich. Zwłaszcza na forum ONZ.
Hamza Kashgari za kratami Rysunek Carlosa Latuffa
Ś

Świętokradztwo! Bluźnierstwo! Zabić innowierców! Średniowiecze wtargnęło do naszego – zdawałoby się – współczesnego życia. Uchyliło się okienko i zobaczyliśmy coś, co – jak się mogło wydawać – odeszło w niepamięć. Tym bardziej skłonni jesteśmy przypisać te zachowania garstce ekstremistów, kierowanych nienawiścią i niereprezentujących swych współwyznawców.

Nic bardziej mylnego. Rządy państw muzułmańskich oklaskami przyjęłyby regulację kryminalizującą bluźnierstwo. Już w 1999 r. Organizacja Konferencji Islamskich (OIC), skupiająca 57 państw islamskich, zgłosiła Komisji Praw Człowieka ONZ propozycję rezolucji potępiającej zachowania uznane za zniesławianie islamu. Odtąd na forum ONZ toczy się batalia, w której próbuje się poddać wolność wypowiedzi kontroli (obrażonych) imamów. Niedawne zamieszki z powodu zniesławienia Mahometa w (początkowo) mało znanym filmie, to tylko kolejna...

8659

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]