Reklama

Ładowanie...

Spojrzenie na Wschód

17.07.2005
Czyta się kilka minut
Udany festiwal to zawsze miejsce osobistych odkryć. Łagów 2005 niżej podpisanemu kojarzyć się będzie z retrospektywami: rozbuchanych, kipiących dowcipem i erotyzmem kontestatorskich dzieł Dušana Makavejeva, inspirujących video-rejestracji Artura Żmijewskiego (trudne książki na trudne tematy, jak określił je autor) wrażliwych klasyków, Wojciecha Marczewskiego i Andrzeja Titkowa, czy etiud obiecujących studentów Filmówki i szkoły Andrzeja Wajdy. Obok tych bloków zdarzyły się w Łagowie dwa pokazy niezwykłe - dwóch dokumentów ze Wschodu.
"Niebezpiecznie wolny człowiek", reż. Roman Szyrman
D

Dymitr Kabakow był jednym z jurorów festiwalu w Łagowie. 44-latek, od kilkunastu lat uczy techniki oświetlenia w Rosyjskim Narodowym Instytucie Kinematografii, tam też skończył wydział filmu dokumentalnego. Nad debiutem, “Samotną", pracował siedem lat. Tyle czasu zabrało mu poznanie bohaterki filmu i stworzenie dokumentalnej symfonii opartej na jej historii.

Ulicami Moskwy podąża kobieta. Przygarbione plecy, słychać skrzypienie kółek ciągniętego przez nią wózka. Jest jak przybysz z innego świata, na tle przygniatającego ruchem miasta, pokazanego w krótkich zbliżeniach i natłoku statystycznych liczb. Staruszka opowiada o dzieciństwie i młodości, spotkaniu z carycą, wojnach, wreszcie o koszmarnej odysei. Przez kilkanaście lat czekała na siedzącego w łagrze męża. Gdy rozpoczęła poszukiwania, aresztowano ją i wysłano w samotną pieszą podróż do obozu. Odnaleziony...

3385

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]