Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Sopot broni opiekunów, RPO broni Sopotu

Sopot broni opiekunów, RPO broni Sopotu

01.04.2019
Czyta się kilka minut
Lubię, gdy przychodzi dwudziesta. Wtedy mam trochę czasu na telewizor i książkę. Czytam ostatnio »Północ-Południe«, a z gazet te plotkarskie (…) Dowiem się z nich przynajmniej, co słychać na świecie.
B

Bo ja świata w ogóle nie oglądam” – opowiadała rok temu w „TP” kobieta opiekująca się sparaliżowanym mężem. „Mam poważne problemy z kręgosłupem, jestem świeżo po zawale. Nam, opiekunom, sypie się zdrowie (…) I jesteśmy więźniami własnych domów” – dodawała inna kobieta.

Są ich tysiące: to wykluczeni opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Wykluczeni, bo państwo nie ma pomysłu na ich odciążenie. Wykluczeni, bo prawo różnicuje wysokość wsparcia dla nich. Mimo iż w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że dysproporcje – 1470 zł, gdy niepełnosprawność podopiecznego powstała w dzieciństwie, i tylko 520 zł, jeśli w dorosłości – są niezgodne z ustawą zasadniczą, rząd nie wykonał wyroku.

Z respektowania zakwestionowanych przez TK przepisów wyłamał się Sopot. Teraz, zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego, ma oddać 840 tys. zł. W obronie lokalnych władz stanął właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich, pisząc do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, że stanowisko rządu „nie może być uznane za zgodne z konstytucyjnymi standardami demokratycznego państwa prawnego”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]