Reklama

Sopot broni opiekunów, RPO broni Sopotu

Sopot broni opiekunów, RPO broni Sopotu

01.04.2019
Czyta się kilka minut
Lubię, gdy przychodzi dwudziesta. Wtedy mam trochę czasu na telewizor i książkę. Czytam ostatnio »Północ-Południe«, a z gazet te plotkarskie (…) Dowiem się z nich przynajmniej, co słychać na świecie.
B

Bo ja świata w ogóle nie oglądam” – opowiadała rok temu w „TP” kobieta opiekująca się sparaliżowanym mężem. „Mam poważne problemy z kręgosłupem, jestem świeżo po zawale. Nam, opiekunom, sypie się zdrowie (…) I jesteśmy więźniami własnych domów” – dodawała inna kobieta.

Są ich tysiące: to wykluczeni opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Wykluczeni, bo państwo nie ma pomysłu na ich odciążenie. Wykluczeni, bo prawo różnicuje wysokość wsparcia dla nich. Mimo iż w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że dysproporcje – 1470 zł, gdy niepełnosprawność podopiecznego powstała w dzieciństwie, i tylko 520 zł, jeśli w dorosłości – są niezgodne z ustawą zasadniczą, rząd nie wykonał wyroku.

Z respektowania zakwestionowanych przez TK przepisów wyłamał się Sopot. Teraz, zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego, ma oddać 840 tys. zł. W obronie lokalnych władz stanął właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich, pisząc do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, że stanowisko rządu „nie może być uznane za zgodne z konstytucyjnymi standardami demokratycznego państwa prawnego”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]