Reklama

Sonda Parker coraz bliżej Słońca

Sonda Parker coraz bliżej Słońca

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Słońce już dawno przestało być tylko jasnym punktem na niebie wyznaczającym porządek dnia i nocy.
NASA
D

Dla gatunku o ambicjach prawdziwie kosmicznych, jakim jest człowiek, przewidywanie pogody słonecznej i dynamiki mknącego w naszą stronę wiatru słonecznego to kwestia równie istotna co monitorowanie huraganów i cyklonów na powierzchni. Parker Solar Probe (na ilustracji), sonda NASA wysłana w 2018 r. ku Słońcu, bliżej niż jakakolwiek inna przed nią, właśnie zaczęła dostarczać nam nowej wiedzy o tej najbliższej nam gwieździe. W tym tygodniu w „Nature” opublikowano spory pakiet artykułów naukowych właśnie na podstawie danych z sondy Parkera.

Co nowego? Okazało się choćby, że wiatr słoneczny tuż przy powierzchni gwiazdy jest dużo bardziej agresywny, niż dotychczas przypuszczaliśmy, a ulega względnemu wygładzeniu dopiero w drodze na Ziemię. Sonda Parkera w czasie jednego tylko zbliżenia do Słońca została omieciona przez setki nagłych, ostrych „porywów” wiatru słonecznego, o których istnieniu naukowcy dotychczas nie wiedzieli. Wygląda też na to, że cząstki wydostające się ze Słońca rotują wokół niego z niespodziewaną wcześniej prędkością, tworząc coś w stylu kosmicznej zawieruchy – zmienia to naszą perspektywę nie tylko na wiatr słoneczny, ale i na rotację naszej gwiazdy.

To jednak dopiero początek. Parkera czekają w najbliższych latach aż 24 tego typu bliskie przejścia. Każde bardziej niebezpieczne, ekscytujące i dostarczające jeszcze więcej wiedzy niż poprzednie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]