Reklama

Soki w szczelinach

Soki w szczelinach

02.11.2020
Czyta się kilka minut
Sztuka może być źródłem przyjemności. Przypomina o tym wystawa „Wiśnie”. Ale jak zasmakować sztuki? Doświadczyć przyjemności podobnej tej, która towarzyszy jedzeniu dojrzałego owocu?
Widok wystawy „Wiśnie”, Galeria Arsenał w Białymstoku / MACIEJ ZANIEWSKI / MATERIAŁY PRASOWE
S

Sztuka może być źródłem przyjemności. Przypomina o tym wystawa „Wiśnie”. Ale jak zasmakować sztuki?

Doświadczyć przyjemności podobnej tej, która towarzyszy jedzeniu dojrzałego owocu?

Owoc wiśni. Lśniący. Dojrzały. Wypełniony sokiem. Skórka napięta i błyszcząca. Jaskrawa czerwień. Gęsty brąz. Niepokojące lustra czerni. (...) By porozumiewać się z owocem wiśni, nie musimy nań patrzeć. Wystarczy dotykać” – pisała Jolanta Brach-Czaina w eseju „Wiśnia i rozumienie”. Po ten tekst sięgnęła Ewa Tatar przygotowując wystawę „Wiśnie” w białostockiej Galerii Arsenał.

Dwie kolekcje

Esej ukazał się w wydanym w 1992 r. tomie „Szczeliny istnienia”. Zaskakiwał sposób prowadzenia wywodu w tej książce i użyty przez profesor ­Brach-Czainę język: obrazowy, niemalże perswazyjny. Była to propozycja zdecydowanie inna od ówcześnie dominujących akademickich standardów. „Szczeliny...

12417

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]