Reklama

Sok z komety

Sok z komety

11.08.2014
Czyta się kilka minut
Karol Wójcicki, astronom: Czegoś takiego ludzkość jeszcze nie widziała.
Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko sfotografowana przez sondę kosmiczną Rosetta z odległości zaledwie 285 km. 3 sierpnia 2014 r. Fot. ESA / ROSETTA / MPS FOR OSIRIS TEAM MPS / UPD / LAM / IAA / SSO / INTA / UPM / DASP / IDA
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: 6 sierpnia, po 10 latach, 5 miesiącach i 4 dniach podróży, przebywszy 6,4 mld km, sonda kosmiczna Rosetta dotarła do celu: komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Po co ścigać kometę?
KAROL WÓJCICKI: Bo jeszcze nigdy nie mieliśmy szansy poznać komety z bliska. Co prawda w latach 80. mogliśmy się przyjrzeć jądru komety podczas bliskich przelotów sond w pobliżu komety Halleya, a kiedy w 2005 r. kometa Tempel-1 została zbombardowana przez próbnik sondy Deep Impact, poniekąd jej dotknęliśmy – ale to wciąż nie było to, czego wszyscy pragnęli: orbitowania i kontrolowanego lądowania na komecie. A dokładnie taki jest cel misji Rosetta. Komety poznać zaś trzeba, gdyż są one jednymi z najbardziej pierwotnych obiektów Układu Słonecznego. I gdy zbliżają się do Słońca, pozwalają nam spojrzeć w początki naszego zakątka Wszechświata.
...

3003

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]