Reklama

Ładowanie...

Sobór po wielu wiekach

10.03.2014
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II twierdził, że chrześcijaństwo powinno oddychać dwoma płucami – zachodnim i wschodnim. Największą część tego ostatniego stanowią Kościoły prawosławne.
P

Prawosławie nie posiada tak scentralizowanej struktury organizacyjnej, jak katolicyzm. Rozwijało się w innym kontekście cywilizacyjnym i politycznym, z inną wizją związków Kościoła i państwa. Na skutek tego Kościoły prawosławne przybierały w historii formę autonomicznych wspólnot powiązanych z organizmami państwowymi lub narodowymi.
Obecnie istnieje 13 autonomicznych, tzw. autokefalicznych (kefale: gr. głowa) Kościołów (jednym z nich jest Polski Kościół Prawosławny). Pierwszeństwo patriarchy Konstantynopola jest właściwie honorowe – w stosunku do innych Kościołów posiada on tylko niewielkie uprawnienia jurysdykcyjne, które ponadto są przedmiotem sporów.
Od ponad tysiąca lat prawosławni chrześcijanie nie zebrali się na żadnym wspólnym Soborze. Każdy Kościół oddzielnie poszukiwał najwłaściwszego sposobu funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości. Nie jest to sytuacja...

1685

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]