Sobór po wielu wiekach

Jan Paweł II twierdził, że chrześcijaństwo powinno oddychać dwoma płucami – zachodnim i wschodnim. Największą część tego ostatniego stanowią Kościoły prawosławne.

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Prawosławie nie posiada tak scentralizowanej struktury organizacyjnej, jak katolicyzm. Rozwijało się w innym kontekście cywilizacyjnym i politycznym, z inną wizją związków Kościoła i państwa. Na skutek tego Kościoły prawosławne przybierały w historii formę autonomicznych wspólnot powiązanych z organizmami państwowymi lub narodowymi.

Obecnie istnieje 13 autonomicznych, tzw. autokefalicznych (kefale: gr. głowa) Kościołów (jednym z nich jest Polski Kościół Prawosławny). Pierwszeństwo patriarchy Konstantynopola jest właściwie honorowe – w stosunku do innych Kościołów posiada on tylko niewielkie uprawnienia jurysdykcyjne, które ponadto są przedmiotem sporów.

Od ponad tysiąca lat prawosławni chrześcijanie nie zebrali się na żadnym wspólnym Soborze. Każdy Kościół oddzielnie poszukiwał najwłaściwszego sposobu funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości. Nie jest to sytuacja idealna. Głos wschodniego chrześcijaństwa jest mało słyszalny w świecie. Pomiędzy wspólnotami prawosławnymi istnieje wiele napięć, które rodzą poważne problemy także w dialogu ekumenicznym.

Wielką nadzieją napawa zatem fakt, że zwierzchnicy wszystkich Kościołów prawosławnych, którzy spotkali się w zeszłym tygodniu w siedzibie Patriarchatu Konstantynopola, zwołali na pierwszą połowę 2016 r. panprawosławny Sobór. Z dostępnych informacji wynika, że ma on zająć się tak sprawami duchowymi, jak i uporządkowaniem kluczowych kwestii administracyjnych. Ufam, że Sobór przyczyni się do odnowy prawosławia – odnowione, wierne korzeniom i dynamiczne wschodnie płuco chrześcijaństwa jest bardzo potrzebne.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014