Reklama

Śmiertelna cisza

Śmiertelna cisza

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Prześledzona na miejscu, krok po kroku, historia dzieci zmarłych w puckiej rodzinie zastępczej wydaje się dziś jeszcze bardziej nierealna niż półtora miesiąca temu. Czy okaże się gwoździem do trumny polskiej pieczy zastępczej?
Fot. Joanna Grochocka
N

Na kimś, kto pamięta wrzawę wokół puckiego dramatu, aura na żarnowieckim cmentarzu miesiąc „po” musi zrobić wrażenie. Jest końcówka października, chłodne popołudnie, na starej, otoczonej wysokim ceglanym murem nekropolii nie ma ludzi.

Dwie drobne mogiły – metr na pięćdziesiąt centymetrów, jedna z desek polakierowanych na biało, druga z jasnego drewna – wbite są w pięć rzędów dziecięcych grobów. Dzisiaj nie różnią się niczym od pozostałych: kilka zniczy, które zdążyły zgasnąć; dwie wstęgi; cmentarz utopiony w grubej warstwie żółtych liści z gigantycznych lip, które do spółki z murem oddzielają teren od ulicy. Cicho i pusto. Jakby nie należały do dwójki dzieci, o których miesiąc wcześniej mówiła cała Polska.

– Kiedy w lipcu chowałem pierwsze, na pogrzebie była i rodzina zastępcza, i biologiczna – ks. Krzysztof Stachowski, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Pana, szczupły...

25092

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]