Reklama

Śmierć urzędnika

Śmierć urzędnika

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Osoba Davida Kelly’ego, brytyjskiego mikrobiologa i doradcy ministerstwa obrony ds. irackich programów zbrojeniowych pierwszy raz zelektryzowała opinię publiczną na początku lipca. To wtedy wyszło na jaw, że Kelly bez wiedzy przełożonych rozmawiał z dziennikarzami BBC, którzy następnie informowali o podkoloryzowaniu przez rząd raportów wywiadu na temat irackiego zagrożenia.
R

Rzecz jasna w podtekście tych doniesień krył się zarzut o parcie do wojny z Irakiem za wszelką cenę - nawet wyolbrzymiania bądź fałszowania dowodów. Bezpośrednie oskarżenia w tej sprawie media kierowały pod adresem głównego doradcy prasowego premiera, Alastaira Campbella, który kategorycznie je odpierał, przystępując jednocześnie do frontalnego ataku na BBC. Podczas takiej “wojny na górze" ujawniono nazwisko doktora Kelly’ego jako informatora mediów.

W tak gorącej atmosferze składał on w ubiegłym tygodniu zeznania przed komisją Izby Gmin. Sprawiał wtedy wrażenie człowieka zgnębionego ( z późniejszych doniesień wynikało, że grożono mu śledztwem o naruszenie tajemnicy państwowej oraz utratą urzędniczej emerytury...), choć twierdził, że nie sądzi, aby to jego informacje miały być głównym źródłem zarzutów pod adresem rządu. Kilka dni później przyszedł szok:...

1951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]