Reklama

Śmierć kopisty

Śmierć kopisty

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Jako dziecko Georges Perec stracił wszystko: rodziców, język i tradycję. Jako pisarz nie próbował tej straty odzyskać, lecz wynaleźć w słowie własną formę życia.
Georges Perec, 1982 r. Fot. Jean-Paul Guilloteau / KIPA / CORBIS
T

Ta opowieść ma trzech bohaterów. Pierwszy z nich to Georges Perec, francuski prozaik, uchodzący za jednego z największych dwudziestowiecznych eksperymentatorów literackich, członek grupy OuLiPo, twórca kilku arcydzieł, znawca zachodniego malarstwa, miłośnik puzzli, rebusów i krzyżówek (układał je dla paryskiego tygodnika „Le Point”).
Drugi to Han van Meegeren, holenderski fałszerz dzieł sztuki, według wielu – najgenialniejszy plagiator wszech czasów. Namalowane przez niego falsyfikaty obrazów Vermeera nie były prostymi kopiami, Han naśladował bowiem nie konkretne płótna, lecz styl wielkiego mistrza.
Trzeci to Gaspard Winckler, postać wymyślona przez Pereca, a mówiąc precyzyjnie: trzy postaci o tym samym nazwisku, z których jedna przypomina nieco van Meegerena.
Wszyscy oni owładnięci są ideą kopiowania, ale każdy z nich realizuje ją w inny sposób. W przypadku van...

19973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]