Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Nauczanie moralne Kościoła staje w tym punkcie wobec pewnego zakłopotania: piąte czy szóste przykazanie? Bronić życia czy tego, by akt seksualny był otwarty na życie? – odpowiedział Franciszek na pytanie o prezerwatywy w kontekście AIDS.
Artur Sporniak
Artur Sporniak / Fot. Grażyna Makara
P

Pytanie o prezerwatywy musiało prędzej czy później paść w kontekście wizyty papieża w Afryce. Franciszek spodziewał się go. Podczas konferencji zorganizowanej w samolocie w drodze powrotnej do Rzymu zdawał sobie sprawę, że gdyby odpowiedział: „Tak, już czas moralnie usprawiedliwić użycie prezerwatywy jako profilaktykę przed AIDS”, wywołałby trzęsienie ziemi – media ogłosiłyby, że Kościół zmienia swoje nauczanie. Gdyby natomiast odpowiedział podobnie, jak robią to podręczniki katolickiej etyki seksualnej: „Nie, nie wolno używać prezerwatyw bez względu na dramatyczny kontekst, gdyż od ogólnych norm nie ma wyjątków”, zadowoliłby pewnie konserwatywnych moralistów, ale dziennikarze wykorzystywaliby tę odpowiedź jako okazję do oskarżenia Kościoła o brak empatii wobec cierpienia.

Pytanie o prezerwatywy i AIDS stanowi zatem pułapkę podobną do tych, jakie faryzeusze zastawiali na Jezusa, i papież to podobieństwo wykorzystał: „To pytanie przywodzi na myśl pytanie, które kiedyś postawiono Jezusowi: »Powiedz Mistrzu, czy godzi się uzdrawiać w szabat?«”. Zwrócił uwagę, że trzeba patrzeć szeroko, a nie wąsko, a wtedy dostrzeże się o wiele poważniejsze problemy: niedożywienie, wyzysk, pracę niewolniczą, brak wody pitnej, wojny, zanieczyszczenie środowiska. „Powiem ludzkości: czyńcie sprawiedliwość, a kiedy wszyscy zostaną uzdrowieni, kiedy nie będzie niesprawiedliwości na tym świecie, będziemy mogli rozmawiać o szabacie” – zadeklarował Franciszek.

Czy ta odpowiedź nie oznacza, że obrona życia jest konkretnym i niecierpiącym zwłoki obowiązkiem, o wiele poważniejszym niż enigmatyczny i trudno zrozumiały wymóg „otwartości na życie” każdego aktu seksualnego? ©℗

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]