Reklama

Słuchajcie Franciszka

10.11.2014
Czyta się kilka minut
„Prawdziwy chrześcijanin nie boi się pobrudzenia rąk na spotkaniu z grzesznikami, ryzykując nawet swoją reputację, bo ma Boże serce i nie chce, aby ktokolwiek się zatracił” – powiedział Franciszek 6 listopada podczas mszy w Domu Świętej Marty.
P

Papież interpretuje przypowieść o zagubionej drachmie i owcy. Zwraca uwagę na radość kobiety, która znalazła monetę. Komentując tę naukę, jezuita o. Grzegorz Kramer mówi o logice działania Jezusa: „Owca i drachma są odszukane. Nie są wezwane do nawrócenia, do pokajania się przed tym, który zgubił”.
W wizji Franciszka Kościół nie jest nagrodą za bezgrzeszne życie. Jako jego członkowie, zamiast kierować się miłosierdziem, bardzo często – zbyt często – wskazujemy palcem, wykluczamy. Łatwo mówimy o ludziach, którzy, według nas, zasługują na bycie w Kościele, albo o tych, którzy muszą się zmienić, by stać się częścią wspólnoty. Tymczasem papież chce Kościoła misyjnego, czyli takiego, który jest narzędziem w drodze do zbawienia. Parafrazując ks. prof. Józefa Tischnera: w Kościele nie chodzi o to, ile ognia potrafimy ściągnąć z nieba na głowy grzeszników, lecz o to, za ilu z nich...

990

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]