Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

10.11.2014
Czyta się kilka minut
„Prawdziwy chrześcijanin nie boi się pobrudzenia rąk na spotkaniu z grzesznikami, ryzykując nawet swoją reputację, bo ma Boże serce i nie chce, aby ktokolwiek się zatracił” – powiedział Franciszek 6 listopada podczas mszy w Domu Świętej Marty.
P

Papież interpretuje przypowieść o zagubionej drachmie i owcy. Zwraca uwagę na radość kobiety, która znalazła monetę. Komentując tę naukę, jezuita o. Grzegorz Kramer mówi o logice działania Jezusa: „Owca i drachma są odszukane. Nie są wezwane do nawrócenia, do pokajania się przed tym, który zgubił”.
W wizji Franciszka Kościół nie jest nagrodą za bezgrzeszne życie. Jako jego członkowie, zamiast kierować się miłosierdziem, bardzo często – zbyt często – wskazujemy palcem, wykluczamy. Łatwo mówimy o ludziach, którzy, według nas, zasługują na bycie w Kościele, albo o tych, którzy muszą się zmienić, by stać się częścią wspólnoty. Tymczasem papież chce Kościoła misyjnego, czyli takiego, który jest narzędziem w drodze do zbawienia. Parafrazując ks. prof. Józefa Tischnera: w Kościele nie chodzi o to, ile ognia potrafimy ściągnąć z nieba na głowy grzeszników, lecz o to, za ilu z nich...

990

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]