Reklama

Ładowanie...

Słuchajcie Franciszka

21.04.2014
Czyta się kilka minut
„Dyspozycyjność kapłana czyni z Kościoła dom o drzwiach otwartych, schronienie dla grzeszników, dom rodzinny dla osób mieszkających na ulicy, dom opieki dla chorych, obóz dla młodzieży, salę katechetyczną dla dzieci pierwszokomunijnych”

– mówił papież podczas Mszy Krzyżma.
W papieskich słowach ujawnia się wizja Kościoła jako wspólnoty, o której wszyscy zapewne marzymy. Boli nas, gdy Kościół jest inny, gdy zatrzaskuje drzwi przed zbłąkanymi, gdy grzeszników odrzuca, bezdomnych nie zauważa, chorych pozostawia bez opieki, dzieci i młodzież przytłacza i nudzi. Kusi zatem często, by księżom, którzy nie spełniają swojej posługi w sposób, jaki opisuje Franciszek, wytknąć: jesteście nie tacy, jakich chce was widzieć papież; ba, sam Jezus, papież wszak tylko wskazuje na Jego wolę.
Gdy nadejdzie taka pokusa, warto jednak przypomnieć sobie prawdę fundamentalną: kapłaństwo, o którym mówi Franciszek, jest także naszym udziałem, nawet jeśli nie posiadamy sakramentu święceń. Nowy Testament mówi o wszystkich ochrzczonych jako o kapłanach (Ap 1, 6; 1 P 2, 9).
A zatem: dyspozycyjność, wsłuchanie w...

1254

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]