Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

21.04.2014
Czyta się kilka minut
„Dyspozycyjność kapłana czyni z Kościoła dom o drzwiach otwartych, schronienie dla grzeszników, dom rodzinny dla osób mieszkających na ulicy, dom opieki dla chorych, obóz dla młodzieży, salę katechetyczną dla dzieci pierwszokomunijnych”

– mówił papież podczas Mszy Krzyżma.
W papieskich słowach ujawnia się wizja Kościoła jako wspólnoty, o której wszyscy zapewne marzymy. Boli nas, gdy Kościół jest inny, gdy zatrzaskuje drzwi przed zbłąkanymi, gdy grzeszników odrzuca, bezdomnych nie zauważa, chorych pozostawia bez opieki, dzieci i młodzież przytłacza i nudzi. Kusi zatem często, by księżom, którzy nie spełniają swojej posługi w sposób, jaki opisuje Franciszek, wytknąć: jesteście nie tacy, jakich chce was widzieć papież; ba, sam Jezus, papież wszak tylko wskazuje na Jego wolę.
Gdy nadejdzie taka pokusa, warto jednak przypomnieć sobie prawdę fundamentalną: kapłaństwo, o którym mówi Franciszek, jest także naszym udziałem, nawet jeśli nie posiadamy sakramentu święceń. Nowy Testament mówi o wszystkich ochrzczonych jako o kapłanach (Ap 1, 6; 1 P 2, 9).
A zatem: dyspozycyjność, wsłuchanie w...

1254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]