Ładowanie...
Słowo niebezpieczne
Wicepremier od spraw finansów pochwalił się niedawno w telewizji, że swój program naprawy finansów publicznych zaprezentował m.in. księdzu prymasowi, ponieważ jedną z najważniejszych cech tego programu jest to, iż jest on sprawiedliwy. Słowa tego użył parokrotnie i z naciskiem. Spytajmy więc, czy to prawda i co to właściwie znaczy. Bo faktycznie, w odniesieniu do spraw finansowych - i tych, które państwo świadczy obywatelom, i tych, które z kolei na nich nakłada jako haracz należny sobie, cecha sprawiedliwości jest chyba najważniejsza i najmocniej przekonująca. A przecież równocześnie to słowo-pułapka.
To przecież wiemy z praktyki: nie ma świadczeń państwa, które uznane by były za nadmierne, zbyt hojne, niepotrzebnie przyznane. Jeśli mnie dotyczą, wszystkie są sprawiedliwe, jeśli się o nie staram, staram się sprawiedliwie. Niesprawiedliwe to tylko te, które mnie ominęły. I nie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]