Skrobanie rzepki

W ostatnim "Plusie-Minusie", weekendowym dodatku do "Rzeczpospolitej", wysyp tekstów dotyczących "Tygodnika Powszechnego" i książki Romana Graczyka "Cena przetrwania?".

08.03.2011

Czyta się kilka minut

Wywiadowi ze Stefanem Wilkanowiczem, jednym z oskarżonych przez Graczyka o współpracę z PRL-owskimi służbami, towarzyszy do bólu krytyczna recenzja książki, napisana przez prezesa wydawnictwa Znak, Henryka Woźniakowskiego. Można sądzić, że redakcja, która wielokrotnie piętnowała na swoich łamach "prasową nagonkę" i "salonową histerię" wobec "Ceny przetrwania?", przebiła wszystkich...

Owszem przebiła, ale w konkurencji tej, co zwykle. Mamy bowiem na łamach również coś na drugą (krótszą) nóżkę. Trzy teksty, trzech sztandarowych publicystów: Rafała Ziemkiewicza, Pawła Lisickiego i Piotra Semki.

Ziemkiewicz po raz kolejny okazuje się zwolennikiem amnezji historycznej. I znowu twierdzi, że działalności środowiska "Tygodnika Powszechnego" i PAX-u były w czasach PRL-u porównywalne i kapitulanckie. Ziemkiewicz - widać - nie spocznie, póki nie dowiedzie, że między protektorami obu tych sił: Adamem Stefanem Sapiehą (kardynałem) i Iwanem Sierowem (generałem NKWD) nie było, jakby tak poskrobać, żadnej różnicy. Widać czas prawdy historycznej jeszcze nie nadszedł: nie sposób znaleźć w Googlach linków wiążących te postacie. Linkujcie więc do Ziemkiewicza - niewątpliwie wkrótce znajdziecie.

Paweł Lisicki odkrył dzięki książce Romana Graczyka, że zwolennicy II Soboru Watykańskiego w Polsce "byli (lub też mogli być)" współpracownikami tajnych służb (mogli być - niewiarygodne, ale tak brzmi ten cytat). Nie trzeba było długo czekać, by forumowicze wyciągnęli właściwe wnioski z tego rozumowania. No bo przecież skoro Karol Wojtyła był blisko z "Tygodnikiem" i aż nadto aktywny podczas Soboru, to łatwo wykazać, że... (jednak nie, nie na tych łamach). Lisickiemu i jego komentatorom podrzucamy lekturę wywiadu Papieża z Jasiem Gawrońskim i pamiętne frazy o komunizmie. Będą mieli czarno na białym. Jak się dobrze w Wojtyle poskrobie, to... patrz Ziemkiewicz.

No, ale klasą samą dla siebie jest Piotr Semka. Okazuje się, że łaskawie pomija teczki, bo i bez nich widać, co nawyczyniał ten "Tygodnik". No i kogo wychował. Doprowadził do wypaczeń linii "Przekroju" i nie ustrzegł Adama Szostkiewicza przez buddyjskim odchyleniem. Tudzież wylansował "wolnomyśliciela" (a fuj!) Stanisława Obirka. Tu szczegół: Obirek wydrukował na tych łamach mniej tekstów niż Bronisław Wildstein. Wychowankiem - w sensie nie tylko semkowskim - jest też Roman Graczyk. Więc to jednak słaba hipoteza, że jesteśmy tylko od odchyleń.

Ale mniejsza o lanse. Semka uważa, że redaktorzy "Przekroju" Katarzyna Janowska i Marek Zając firmowali pismo pełne "zapału obyczajowej rewolucji", "bez zbytniej chrześcijańskiej refleksji nad istotą postulatu homo-związków i innych podobnych idei przebudowy świata od pasa w dół". I że to ks. Boniecki ich do tego wychował. My galopującą stylistykę Semki uwielbiamy, tym bardziej że autor ten nim ruszy w bój, nie zawraca sobie nigdy głowy tak przyziemnymi sprawami jak wiązanie sznurówek. I znowu... ryms! W swoim ortodoksyjnym heteroseksualizmie uznał bowiem Semka, że Katarzyna Janowska jest mężczyzną.

Można być przeciwnikiem parytetów, można nawet uznać, że to, co w teczkach, jest drugorzędne. Ale na Boga, autorze, jakby tak poskrobać, to chyba płeć jest ważna. Czy nie?

TyPki

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]