Reklama

Doktor R. i mister Z.

Doktor R. i mister Z.

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Pogarda i wściekłość to dwa motory, które napędzają felietonistykę uprawianą przez bohatera najnowszej książki Rafała Ziemkiewicza. Samego autora napędzają również.
/rys. Mateusz Kaniewski
R

Rafał Ziemkiewicz to wymarzony rozmówca. Spokojny, zrównoważony, erudyta, z bystrym spojrzeniem, poczuciem humoru i dużą dozą autoironii. Publicysta osobny, który nikomu nie schlebia, nie wydaje pospiesznych sądów, nie oskarża pochopnie, jednym tchem wymienia Jarosława Kaczyńskiego, Adama Michnika, Leszka Balcerowicza i Lecha Wałęsę jako postaci "najwyższej klasy". Ma dużo wahań i wątpliwości. Jest nawet w stanie dopuścić do siebie myśl, że myli się w diagnozach.

Żart? Skądże. Do takich wniosków doszedłem, czytając wydany właśnie zbiór rozmów z publicystą "Rzeczpospolitej". Tytuł "Wkurzam salon" jest trochę mylący, sugeruje bowiem, że będzie o tym, o czym wiemy od dawna, tymczasem jest znacznie ciekawiej i spokojniej, zdaje się nawet, że w tekście ani razu nie pada tak lubiane przez autora słówko "przecwelić". We "Wkurzam salon" mówi się językiem dosyć...

15663

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]