Reklama

Doktor R. i mister Z.

Doktor R. i mister Z.

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Pogarda i wściekłość to dwa motory, które napędzają felietonistykę uprawianą przez bohatera najnowszej książki Rafała Ziemkiewicza. Samego autora napędzają również.
/rys. Mateusz Kaniewski
R

Rafał Ziemkiewicz to wymarzony rozmówca. Spokojny, zrównoważony, erudyta, z bystrym spojrzeniem, poczuciem humoru i dużą dozą autoironii. Publicysta osobny, który nikomu nie schlebia, nie wydaje pospiesznych sądów, nie oskarża pochopnie, jednym tchem wymienia Jarosława Kaczyńskiego, Adama Michnika, Leszka Balcerowicza i Lecha Wałęsę jako postaci "najwyższej klasy". Ma dużo wahań i wątpliwości. Jest nawet w stanie dopuścić do siebie myśl, że myli się w diagnozach.

Żart? Skądże. Do takich wniosków doszedłem, czytając wydany właśnie zbiór rozmów z publicystą "Rzeczpospolitej". Tytuł "Wkurzam salon" jest trochę mylący, sugeruje bowiem, że będzie o tym, o czym wiemy od dawna, tymczasem jest znacznie ciekawiej i spokojniej, zdaje się nawet, że w tekście ani razu nie pada tak lubiane przez autora słówko "przecwelić". We "Wkurzam salon" mówi się językiem dosyć...

15663

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]