Reklama

Skarga kasacyjna chrystusowców odrzucona

Skarga kasacyjna chrystusowców odrzucona

06.04.2020
Czyta się kilka minut
S

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej w sprawie zasądzonego odszkodowania w wysokości miliona złotych i dożywotniej renty 800 zł dla ofiary, która jako trzynastolatka przez kilkanaście miesięcy była więziona i gwałcona przez byłego już zakonnika Romana B.

Wyrok, przyznający kobiecie odszkodowanie od chrystusowców, wydał w styczniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu. Powołał się na art. 430 kodeksu cywilnego, wskazujący na współodpowiedzialność przełożonego za szkodę spowodowaną przez podwładnego w ramach zleconych mu działań. W odwołaniu obrońcy chrystusowców próbowali podważyć odpowiedniość zastosowania tego artykułu do relacji między przełożonymi i podwładnymi w zakonie. Jednak Sąd Apelacyjny w Poznaniu w październiku 2018 r. nie podzielił tych wątpliwości i podtrzymał zasądzone kwoty.

Mimo głosów w Kościele wzywających chrystusowców do powstrzymania się od dalszych działań prawnych, Towarzystwo wniosło do Sądu Najwyższego o kasację wyroku. SN oddalił ją na posiedzeniu 31 marca.

Wielu komentatorów uważa, że wyrok ten otwiera możliwość zasądzania odszkodowań za przestępstwa seksualne popełnione w Kościele nie tylko od sprawców, ale także od ich przełożonych. ©℗

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]