Reklama

Skąd tyle energii u małych dzieci?

Skąd tyle energii u małych dzieci?

16.08.2021
Czyta się kilka minut
Nigdy nie spalamy kalorii równie szybko, jak między 9. a 15. miesiącem życia – wynika z opublikowanych w „Science” analiz Hermana Pontzera i współpracowników.
B

Badacze porównali wyniki pomiaru tempa metabolizmu ponad 6 tys. osób w wieku od 8 dni do 95 lat. Okazało się, że małe dzieci biją na głowę nie tylko dorosłych (o ok. 50 proc.), ale nawet nastolatków i kobiety w ciąży. Wysokie tempo metabolizmu utrzymuje się do 5. roku życia, potem zaczyna spadać, by ustabilizować się u 20-latków. Po 60. urodzinach znowu się zniża – w efekcie 90-latkowie potrzebują 26 proc. energii mniej na każdy kilogram masy ciała niż młodzi dorośli.

Za zwiększone zapotrzebowanie na energię odpowiada rozwijający się mózg. Poczynione ustalenia mogą być ważne nie tylko ze względów dietetycznych – od tempa metabolizmu zależy także dobór odpowiednich dawek leków. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]