Reklama

Skąd te śmieci

Skąd te śmieci

28.02.2022
Czyta się kilka minut
T

Trzech holenderskich geofizyków pod kierunkiem Brama van Duinena postanowiło wyjaśnić raz na zawsze, skąd konkretnie biorą się plastikowe śmieci zalegające na plaży przy kurorcie Domburg na południu Holandii, wyrzucane tam na brzeg przez Morze Północne. W tym celu posłużyli się wyrafinowanym modelem prądów morskich, który „puścili wstecz”, śledząc ruchy wód powierzchniowych na przestrzeni pięciu lat. Uzyskali w ten sposób „mapę wstydu” Europy północno-zachodniej, identyfikując konkretne miejsca na wybrzeżach Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii, a także łowiska, z których najprawdopodobniej pochodzą odpady. Niektóre wyniki są nieintuicyjne: choć większość śmieci pochodzi z pobliskich rzek i wybrzeży, istnieje też spora porcja śmieci, która za sprawą chaotycznych ruchów wód morskich trafiła na holenderskie wybrzeże aż spod szkockiego Edynburga. Ta demonstracja, twierdzą autorzy, to krok na drodze ku identyfikacji winnych zaśmiecania światowego oceanu, a opisaną przez nich metodę można zastosować do dowolnego miejsca na świecie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]