Reklama

Ładowanie...

Siostry dają do myślenia

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Tryptyk Katarzyny Wiśniewskiej zmusza do refleksji. Trzeba jednak ustalić, z jakiej perspektywy próbuje się go oceniać. Oczywiście nie twierdzę, że nie można było o życiu polskich zakonnic napisać inaczej. Ale z tego, że próba Wiśniewskiej wzbudziła silne emocje, nie wnioskuję o jej poznawczej nieprzydatności czy wręcz szkodliwości.
C

Cykl reportaży nie miał być wykładnią teologii życia konsekrowanego ani nie stanowił teologicznej refleksji nad rolą kobiety konsekrowanej w Kościele. Nie znajdzie więc w nim czytelnik tej głębi spojrzenia, którą oferują adhortacje papieskie czy inne dokumenty kościelne poświęcone życiu zakonnemu. Problem w tym, że kobiety nie występują z klasztorów dlatego, że nie mają do tych tekstów dostępu, tylko dlatego, że ich wcielanie w życie prowadzi nieraz do kryzysów i załamań: tak “powołań", jak i osób. Głosy obecnych i byłych sióstr znalazły miejsce w tekstach Wiśniewskiej. Krytycy pytają: “a w jakim celu?". Nie znam motywacji autorki tekstu, choć będąc proszony o komentarz do niektórych przedstawionych w jej artykule relacji, miałem możliwość osobistego z nią kontaktu. Skoro prawie nigdzie nie mówi ona swoim głosem i nie ocenia przedstawianych przez siebie faktów - czynić tego...

6314

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]