Reklama

Siostry dają do myślenia

Siostry dają do myślenia

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Tryptyk Katarzyny Wiśniewskiej zmusza do refleksji. Trzeba jednak ustalić, z jakiej perspektywy próbuje się go oceniać. Oczywiście nie twierdzę, że nie można było o życiu polskich zakonnic napisać inaczej. Ale z tego, że próba Wiśniewskiej wzbudziła silne emocje, nie wnioskuję o jej poznawczej nieprzydatności czy wręcz szkodliwości.
C

Cykl reportaży nie miał być wykładnią teologii życia konsekrowanego ani nie stanowił teologicznej refleksji nad rolą kobiety konsekrowanej w Kościele. Nie znajdzie więc w nim czytelnik tej głębi spojrzenia, którą oferują adhortacje papieskie czy inne dokumenty kościelne poświęcone życiu zakonnemu. Problem w tym, że kobiety nie występują z klasztorów dlatego, że nie mają do tych tekstów dostępu, tylko dlatego, że ich wcielanie w życie prowadzi nieraz do kryzysów i załamań: tak “powołań", jak i osób. Głosy obecnych i byłych sióstr znalazły miejsce w tekstach Wiśniewskiej. Krytycy pytają: “a w jakim celu?". Nie znam motywacji autorki tekstu, choć będąc proszony o komentarz do niektórych przedstawionych w jej artykule relacji, miałem możliwość osobistego z nią kontaktu. Skoro prawie nigdzie nie mówi ona swoim głosem i nie ocenia przedstawianych przez siebie faktów - czynić tego...

6314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]