Reklama

Siła spojrzenia

Siła spojrzenia

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Informacja, że jakieś przedsięwzięcie wzięło się zentuzjazmu, budzi niepokój; zawsze może się za nią kryć usprawiedliwienie dla braku profesjonalizmu albo chwyt marketingowy. Kiedy jednak wkatalogu Miesiąca Fotografii wKrakowie czytam, że "jest taki czas, gdy ludziom zaczyna się więcej chcieć - wierzę.
D

Dyskretnym tematem tegorocznej edycji tego równie klasycznego, co nowoczesnego (a więc w najlepszym sensie arcykrakowskiego) festiwalu, obejmującego aż 50 wydarzeń artystycznych, jest portret. Rozumiany szeroko, bo nie odnoszący się wyłącznie do człowieka, ale także np. do natury: czym innym jest bowiem zwykły pejzaż, a czym innym prawdziwa "twarz" przestrzeni - i nie wiąże się to ani z wartościowaniem, ani z prostą psychologizacją. Chodzi raczej o to, co zauważyli romantycy, o podwójność pojęcia "natura", które oznaczało dla nich zarówno determinizm biologii, jak i nieprzewidywalność wolnej woli.

Wpisani w funkcję

Kluczem do zrozumienia wielowątkowej definicji portretu okazuje się znakomita wystawa prac Augusta Sandera - artysty, który do dzisiaj uznawany jest za autorytet. Nie tylko zresztą w dziedzinie fotografii. W Galerii...

7412

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]