Reklama

Siła imaginacji

Siła imaginacji

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Słowa o „wyimaginowanej wspólnocie”, z której zdaniem prezydenta niewiele wynika, zaowocowały kolejnym remanentem w polskiej kasie. Poważniejszy bilans członkostwa w Unii wciąż przed nami.
Otwarcie mostu i wschodniej obwodnicy Krakowa, czerwiec 2017 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
W

Wystarczy kliknięcie myszką. Ministerstwo Finansów na stronie internetowej publikuje cyklicznie odświeżane zestawienie transferów finansowych między Polską a UE. Licznik zatrzymał się na stanie z końca lipca tego roku i pokazuje, że od 1 maja 2004 r. do Polski trafiło dokładnie 152 191 169 496 euro – w zaokrągleniu 152,2 mld euro. Do wspólnej unijnej kasy tytułem składek członkowskich i pozostałych rozliczeń wpłaciliśmy natomiast 49,6 mld euro. Saldo? Ponad 102 mld euro na plusie.

Wspomniane kwoty przywoływano w polskich mediach dziesiątki razy po głośnym przemówieniu prezydenta Dudy, który w Leżajsku nazwał Unię „wyimaginowaną wspólnotą, z której niewiele dla nas wynika”. Unijne pieniądze przeliczano na kilometry autostrad, liczbę boisk, basenów, parków wodnych, oczyszczalni ścieków i innych poakcesyjnych zdobyczy, które niewątpliwie uprościły polską codzienność. Podkreślano...

12850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]