Reklama

Sierżant gubi brzuch

Sierżant gubi brzuch

11.03.2008
Czyta się kilka minut
Politycy zapowiadają, że od 2010 r. pobór zniknie, a młodym ludziom przestanie się śnić po nocach groźba wcielenia. Mimo że do w pełni zawodowej armii jeszcze daleko, wojsko już dziś traktuje służbę zasadniczą jak kulę u nogi.
P

Po tym jak do Iraku wyjechał pierwszy polski kontyngent, wojsko stało się jednym z podstawowych tematów debaty publicznej. Polacy zobaczyli swoich żołnierzy w sytuacjach innych niż te, do których przyzwyczaiła ich historia. Biało-czerwoni zaangażowali się po stronie ofensywnej, biorą udział w globalnych konfliktach. Działają w atmosferze niezgody narodowej, na dodatek w świetle fleszy, które wychwycą najmniejszy błąd. Wydarzenia w Nangar Khel były szokiem, pokazały bowiem prawdę znaną już gdzie indziej: żołnierz w sytuacjach skrajnych nie tylko ginie, ale również zabija.

Jednocześnie w gabinetach dowódców i w gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej toczą się spory znacznie ważniejsze niż te doraźne. Nie ma zgody, jak powinna wyglądać polska armia. Starsza wiekiem część korpusu oficerskiego, wzorem doktryny Piłsudskiego, upatruje głównego wroga na wschodzie,...

21822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]