Reklama

Siena się stroi

Siena się stroi

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Przez całe lato co rano na zajęcia pędzą pianiści, skrzypkowie, fleciści, gitarzyści, śpiewacy, kompozytorzy, wiolonczeliści... Małe, średnie i duże czarne futerały ocierają się o ceglane mury, brudząc się sieneńskim pyłem.
Klasa mistrzowska Patricka Gallois w Accademia Musicale Chigiana w Sienie / fot. Agnieszka Kościuszko
W

Wyobraźcie sobie, że jesteście pianistami. Młodymi pianistami. Jesteście w Toskanii. W sali pałacu wybudowanego w połowie XII wieku. Na ścianach, w bogato złoconych ramach, Sassetta, Sano di Pietro, Botticelli, Sodoma, Beccafumi, Manetti... W gablotach ceramika i kunsztowne talerze. Na starych podłogach dywany (tylko krzesła nowe, po tym, jak poprzednie - szesnastowieczne, nie przeżyły pasji do muzyki jednego z wykładowców). Przed wami fortepian Fiazoli, obok Steinwaya, właśnie strojony.

Za oknem słońce i poranny upał, odcinający się od średniowiecznych murów. Za chwilę, w zwykłym T-shircie i sandałach wejdzie tu na lekcję sam Alexander Lonquich. Znakomity pianista i dyrygent, o którym inny wirtuoz, Patrick Gallois, powie ze śmiechem podczas przerwy na pałacowym dziedzińcu, że "Lonquich gra jak bóg, dyryguje jak bóg i uczy jak bóg".

***

...
9064

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]