Reklama

Zwierzę muzyczne

Zwierzę muzyczne

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Jerzy Maksymiuk, dyrygent: Największe moje dzieło to „Tamburetta” Adama Jarzębskiego, nagrana z Polską Orkiestrą Kameralną. 80 lat pracowałem na te dwie i pół minuty.
Fot. Grzegorz Celejewski / AGENCJA GAZETA
P

PAWEŁ PIASECKI: Jaką masz pierwszą myśl, gdy się budzisz?

JERZY MAKSYMIUK: Kiedy się obudzę i wiem, że mogę normalnie pracować, że jestem w dobrej formie, to czuję się niezwykle szczęśliwy. Były takie trzy miesiące, że praktycznie nie mogłem zmrużyć oka, pomimo proszków. Nic nie wchodziło mi do głowy. Więc teraz, jak dobrze prześpię noc, a nawet parę godzin, to już jestem wdzięczny.

I jeszcze taka myśl przychodzi mi nieraz do głowy: malarz, który zarabia malowaniem na życie, musi oddawać swoje obrazy ludziom, którzy chcą je kupić. Ja jestem szczęśliwy, bo niczego nie muszę oddawać.

Widzę na pianinie partyturę symfonii Mozarta upstrzoną znakami zapisanymi niebieską i czerwoną kredką – musiałeś już nad nią wiele razy pracować. Wciąż się jej uczysz?

JM: Tak,...

19393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]