Reklama

Zwierzę muzyczne

Zwierzę muzyczne

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Jerzy Maksymiuk, dyrygent: Największe moje dzieło to „Tamburetta” Adama Jarzębskiego, nagrana z Polską Orkiestrą Kameralną. 80 lat pracowałem na te dwie i pół minuty.
Fot. Grzegorz Celejewski / AGENCJA GAZETA
P

PAWEŁ PIASECKI: Jaką masz pierwszą myśl, gdy się budzisz?

JERZY MAKSYMIUK: Kiedy się obudzę i wiem, że mogę normalnie pracować, że jestem w dobrej formie, to czuję się niezwykle szczęśliwy. Były takie trzy miesiące, że praktycznie nie mogłem zmrużyć oka, pomimo proszków. Nic nie wchodziło mi do głowy. Więc teraz, jak dobrze prześpię noc, a nawet parę godzin, to już jestem wdzięczny.

I jeszcze taka myśl przychodzi mi nieraz do głowy: malarz, który zarabia malowaniem na życie, musi oddawać swoje obrazy ludziom, którzy chcą je kupić. Ja jestem szczęśliwy, bo niczego nie muszę oddawać.

Widzę na pianinie partyturę symfonii Mozarta upstrzoną znakami zapisanymi niebieską i czerwoną kredką – musiałeś już nad nią wiele razy pracować. Wciąż się jej uczysz?

JM: Tak,...

19393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dopiero teraz mnie oświeciło kogo Maestro przypomina.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]