Reklama

Kenia w cieniu terroru

Kenia w cieniu terroru

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Rząd w Nairobi chce zamknąć największy na świecie obóz dla uchodźców w Dadaab. Twierdzi, że to furtka, przez którą przenikają somalijscy dżihadyści. W kraju rośnie napięcie między Kenijczykami i liczną mniejszością somalijską.
Obóz w Dadaab, po przypadkowym pożarze, 2012 r. Fot. AFP / EAST NEWS
T

Tutaj na dobre się zaczęło – mówi Daniel Wesangula, dziennikarz z Nairobi, kenijskiej stolicy. Siedzimy na wiklinowych krzesełkach w kawiarni Artcaffe. Pijemy cappuccino, z głośników płynie łagodna muzyka, z parteru dobiega szum fontanny. Wyglądałoby to jak pocztówka z komercyjnego „afrykańskiego raju”, gdyby nie żołnierz z karabinem, który przechadza się wolnym krokiem między eleganckimi sklepami.
– Po tym, co tu się stało, natychmiast opustoszały wszystkie centra handlowe w Kenii – dodaje Daniel. Teraz, blisko cztery lata po zamachu w Westgate, nie ma śladu po masakrze. Nie ma żadnej tablicy upamiętniającej ofiary. Podziurawione kulami posadzki zostały wymienione na nowe, w miejsce roztrzaskanych witryn szybko wstawiono szyby, do sklepów powrócili klienci. Ale zostali uzbrojeni żołnierze i strach.
Daniel Wesangula: – Widzisz, jak wszystko lśni, jak tu ładnie i...

13060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]